A kínai nagy fal
A kínai nagy fal az emberi akarat és elszántság építménye. Kétezer éven át épült, hogy megvédje Kínát a támadó nomád törzsektől, többek között a hunoktól. A világ leghosszabb építménye, méretét viszont szinte lehetetlen meghatározni. Jelenleg kb. 7200-8800 kilométerre becsülik hosszát, de van, aki szerint még ennél is hosszabb. Többek között azért nehéz pontosan meghatározni méretét, mert a fal nem egy egybefüggő fal, hanem több szakaszból áll össze. Darabjainak épsége is változó, a történelem megnyirbálta már rengeteg helyen. Áldozatául esett a vandalizmusnak, sokan egyszerűen téglánként hordják el saját építkezéseikhez. Ennek ellenére mégis monumentális öröksége Kína történelmének. Érdekességek a képek után.
Érdekességek:
- A fal szélessége a talapzatnál 7-8 méter, a tetején 4-5 méter.
- Jellemzően hegyvonulatok tetejére építették úgy, hogy túloldalán meredek szikla legyen, de átfut síkságokon is.
- A hiedelemmel ellentétben a Holdról nem látható...
- A fal kezdetben döngölt földből készült, majd kőből. Kötőanyagként kezdetben még rizslisztet is felhasználtak.
- Szakaszonként (általában nyíl lőtávolságra) tornyok, bástyák szabdalják.
- A tornyokban élelmiszert, fegyvereket tároltak.
- Sok mítosz és legenda övezi a falat, az egyik legismertebb az, hogy a fal egy része akkor omlott össze, amikor Meng Jiang Nu keservesen kiáltott fel férje hálála okán, aki a fal építkezésén dolgozott.
- Alig 30%-a maradt fenn jó állapotban mára.
- A falat munkanélküli értelmiségiek, katonák, parasztok, hadifoglyok és bűnözők építették.
- Építésekor a világ leghosszabb temetőjének is hívták, kb. egymillió áldozatot követelt. Más források szerint akár 4-6 milló áldozat is lehetett.
- Egy időben az építkezés áldozatait a fal tetején vitték végig, egy ketrecbe zárt kakassal a koporsó tetején. A kakas kukorékolása arra szolgált, hogy ébren tartsa a halott lelkét, amíg átkelnek a falon. Attól féltek, ha nem így történik, akkor a halott lelke örökre a falnál marad.